Aktualności

Global Cosmed S.A. podsumowuje wyniki z 3 kwartał 2021: Spadek długu, potężne inwestycje i rozwój własnych brandów

09.11.2021

Mimo szalejącej, globalnej inflacji, Global Cosmed odnotował niemal 21mln EBITDA skonsolidowanej. To wzrost o 61% vs analogiczny okres sprzed COVID (2019r) i 22% niższy niż w 2020r. Jednocześnie firma zapowiada, że najważniejsza tegoroczna inwestycja jeszcze przed nami.

Global Cosmed rozwija się mimo niesprzyjającej sytuacji na światowym rynku surowców i opakowań. Na wyniki finansowe wpływ miała przede wszystkim nieprzewidywana, gwałtowna i skokowa zmiana cen komponentów do produkcji. Pomimo tego, Grupa Kapitałowa wypracowała wyższą EBITDA w okresie 9-ciu miesięcy 2021 roku w porównaniu z analogicznym okresem sprzed pandemii (9M’19). Wynik firmy to konsekwencja wdrażanej w życie polityki optymalizacji i reorganizacji wszystkich obszarów.

7 maszyn zakupionych do naszych fabryk w Polsce i w Niemczech w ostatnim kwartale i pierwsze zapowiadane na ten rok relaunche naszych brandów (produktów marki Apart i płynu do płukania Sofin), to widoczne rezultaty zarówno solidnej sytuacji finansowej GC, jak i konsekwentnej realizacji celów strategicznych zapowiedzianych na ten rok. – mówi Magdalena Mielimonka, wiceprezes Zarządu Global Cosmed S.A..

Na wspomnianą stabilną sytuację finansową składa się spadek długu netto o ponad 10mln złotych i poprawa wskaźników płynności finansowej w tym roku względem ubiegłego. Jest to wyjątkowo ważne w kontekście utrzymującej się tendencji wzrostu cen surowców i komponentów do produkcji środków czystości i chemii dla gospodarstw domowych. Jednak zdaniem Zarządu firmy, trudna sytuacja na rynku tylko silniej motywuje do poszukiwania rozwiązań zmniejszających koszty produkcji, sprzedaży czy koszty środowiskowe.

Każda firma mierzy się obecnie z podobnymi wyzwaniami, będącymi wynikiem globalnych trendów gospodarczych czy opóźnionych skutków pandemii. Nie na wszystkie czynniki (np.: ceny czy dostępność surowców) mamy wpływ. Jednakże dzięki zapleczu finansowemu mamy możliwość elastycznego reagowania na nadarzające się okazje inwestycyjne, odważnie i skutecznie wdrażamy też nowe rozwiązania poprawy efektywności naszej produkcji. Obok automatyzacji linii produkcyjnych wprowadziliśmy też zintegrowane podejście w procesie projektowym, dzięki któremu szukamy optymalizacji na każdym etapie łańcucha wartości i w każdym dziale. A już wkrótce poinformujemy o naszej sztandarowej inwestycji, która będzie wyznaczała nowe trendy w produkcji asortymentu podobnego do tego oferowanego przez Global Cosmed – podsumowała Magdalena Mielimonka.