Zrównoważony rozwój

Kupuj świadomie!

Czytasz informacje na opakowaniach produktów? Wybierając mydło czy płyn do prania porównujesz skład i dodatkowe elementy funkcjonalne? Potrafisz właściwie dozować ilość płynu do płukania? Odpowiedzi na te pytania znajdują się na etykietach naszych produktów. Warto je czytać, aby wiedzieć, w jakiej temperaturze przechowywać produkty, jaka jest data ważności czy w jaki sposób poddać opakowanie recyklingowi. Znajomość znaczenia piktogramów umieszczonych na opakowaniach to właśnie zielona inteligencja! (więcej informacji:m.sulek-domanska@dr-miele.eu).

Dla wszystkich dociekliwych konsumentów powstała poniższa lista piktogramów. Wszystkie można znaleźć na opakowaniach produktów naszych marek: Kret, Bobini, Apart, Sofin, Biophen i IZO.

Kosmetyki i produkty chemii gospodarczej Dr. Miele Cosmed Group S.A. to jakość, odpowiedzialna produkcja i zielone opakowania. To też wiarygodna komunikacja, dlatego zachęcamy do zapoznania się z listą i świadomego wyboru!

 

Certyfikaty / praktyczne zastosowanie

 

Znak jakości ECOCERT to synonim prestiżu i wiarygodności. Nadawany jest przez niezależne instytucje i poparty szczegółowym audytem.

Ocena jakości produktu obejmuje jego skład, produkcję oraz opakowanie. W standardzie COSMOS istotny jest bezwzględny zakaz używania w procesie produkcji składników, technologii i procesów, które w jakikolwiek sposób mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka i środowisko naturalne.

Analogicznie działa certyfikat EcoLabel – potwierdza, że produkt jest przyjazny dla środowiska.

 


 

A.I.S.E. to międzynarodowa organizacja, która m.in. promuje bezpieczne użytkowanie płynów, mydeł, proszków do prania etc. poprzez oznakowanie produktów ostrzegawczymi piktogramami.

Trzy proste ikony w jasny sposób informują, by trzymać detergenty poza zasięgiem dzieci oraz podpowiadają, jak zachować się w przypadku kontaktu środka z oczami czy przełykiem.

 


 

Etykieta produktu zawiera QR code, po jego zeskanowaniu aplikacja przenosi nas do strony internetowej zawierającej wszelkie informacje o produkcie. Dzięki temu etykieta staje się czytelna dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

 


 

Oznakowanie mówi o liczbie prań, jakie można wykonać dzięki produktowi we wskazanym opakowaniu.

 


 

Produkt należy przechowywać w miejscu nienasłonecznionym, w temperaturze 5-30°C.

 


 

Produkt został przebadany dermatologicznie.

 

Recykling opakowania

 

rPet to tworzywo, które zostało wyproduktowane z tworzyw poddanych wcześniej recyklingowi. Opkowanie Dr. Miele Cosmed Group S.A. w całości lub części wykonane z rPET spełnia wszelkie wymogi użyteczności i bezpieczeństwa.

 


 

Każde opakowanie powinno być rozdzielone na poszczególne frakcje i wrzucone do odpowiedniego pojemnika:

Tworzywa sztuczne – do pojemnika żółtego

Papier – do pojemnika niebieskiego

 


 

Informacje ułatwiające właściwe wyrzucenie pustego opakowania.

 


 

Charakterystyczny „suwak” informuje o udogodnieniu – perforacji umożliwiającej proste i szybkie usunięcie etykiety z butelki. Dzięki temu recykling takiego opakowania będzie prostszy i efektywniejszy.

 


 

Butelka jest zrobiona z tworzywa, które nadaje się do recyklingu.

Wrzuć taką butelkę do żółtego pojemnika na odpady

 


 

Opakowanie (tzw. refill) zostało wykonane z jednego rodzaju tworzywa (monofolii). Forma refila i zastosowany materiał (monofolia) czynią opakowanie przyjaznym dla środowiska.

 

Surowce / składniki

 

Olej palmowy wykorzystywany do produkcji pochodzi z tzw. zrównoważonych upraw tj. takich, na których niezależne organizacje sprawdzają m.in. przestrzeganie praw człowieka i dbają o zachowanie bioróżnorodności.

 


 

Składniki pochodzenia naturalnego to:

– produkty roślinne (np.: oleje czy ekstrakty roślinne)
– składniki mineralne (np.: chlorek sodu)
– produkty wytworzone ze składników roślinnych (np.: składniki na bazie oleju palmowego, kokosowego, rzepakowego itd.)
– składniki odzwierzęce (np.: miód, mleko)
– woda
– w
yliczenia w oparciu o normę ISO 16128

 


 

Zgodnie z wytycznymi Vegan society, produkt wegański to taki, który nie zawiera składników odzwierzęcych, składników GMO oraz zanieczyszczeń krzyżowych składnikami odzwierzęcymi (co oznacza, że nie może mieć kontaktu z tymi składnikami na żadnym etapie produkcji i pakowania), surowce i same produkty nie były testowane na zwierzętach.

 


 

Mikroplastik to stałe, małe cząsteczki (wielkości mniejszej niż 5mm), nierozpuszczalne w wodzie i nieulegające biodegradacji.

W przemyśle kosmetycznym mikroplastik stosowany jest jako zagęstnik, składnik złuszczający, oczyszczający, zmętniający, nadający teksturę, efekt rozświetlenia czy poprawiający odczucia na skórze.

Mikroplastik powstaje również na skutek powolnej degeneracji tworzyw sztucznych, np.: butelek PET. Przedostaje się do wód a tam może zostać połknięty właściwie przez każde zwierzę – od zooplanktonu po wieloryby. Nagromadzone mikrocząsteczki plastiku w organizmie ludzkim podnoszą ryzyko powstania np. alergii, nowotworów czy wielu innych chorób.